O obróbce forniru ...

 

Fornir to nic innego jak cienkie płaty drewna powstałe w wyniku jego skrawania. Płaty te są odpowiedni łączone i mogą być następnie naklejane na warstwę nośną - płyty wiórowe, MDF, sklejkę, płytę stolarską i inne.

Celem takiego procesu jest pozyskanie elementów konstrukcyjnych np. na meble w sposób bardziej ekonomiczny, niż stosowanie w całości drewna. Dzięki temu powierzchnia mebla jest wykańczana jak w przypadku drewna litego i posiada te same walory estetyczne.

Różnorodność forniru sprawia, że możemy aranżować nasze wnętrza w stylu unikalnym dla danego regionu. Do wyboru mamy około 200 gatunków drewna z różnych regionów świata.

Obróbka płyt fornirowanych jest ograciczona ze względu na małą grubość warstwy drewnianej. Sprowadza się w większości przypadków do cięcia, oklejania krawędzi (również fornirem), szlifowania i pokrycia powłoką. Przy większy grubościach forniru, rzadziej spotykanego można profilować krawędzie. Można również stosować różnego rodzaju doklejki z drewna.

Wielką zaletą płyt fornirowanych jest mała wrażliwość na powstawanie pęknięć charakterystycznych dla drewna w zmiennych warunkach klimatycznych. Nie oznacza to jednak, że woda czy para wodna nie uszkodzi źle zabezpieczonych powierzchni i warstwy nośnej.

© 2012 - 2015. Stoalrnia-PG. Wszystkie prawa zastrzeżone.